fbpx

SELLEKS, ET SINU HOBUSEL OLEKS MÕNUS PUHKUS!

SELLEKS, ET SINU HOBUSEL OLEKS MÕNUS PUHKUS!

Kõik hobused armastavad hobukommi!
Nendel hetkedel kui oled kärutanud suuri koguseid allapanu materjali oma hobuse boksi põrandale, siis oled kindlasti mõelnud, et kas hobune ikka üldse vajab allapanu oma talli.
Ära rohkem edasi mõtle: uus uurimustöö on tõestanud, et allapanu materjal ning ka selle kogus on oluline. Muideks, mida rohkem pehmet saepuru või õlekõrsi boksis on, seda rohkem veedab hobune aega lamades. Oluline on, et hobune veedaks rohkem aega maas lamades,sest see aitab kaasa hobuse taastumisele stressist ja trennist, soodustades hobuse heaolu, ütles doktor Christina Rufener, teadlane Sveitsi rahvusliku hobusekasvatuse farmi Agroscope’i uurimuskeskusest. Ta esitles oma uurimustöö tulemusi 10-dal iga-aastasel Sveitsi hobuste teadustööde päeval, mis leidis aset aprillis Avenches.
Rufener ja tema kolleegid testisid 38 hobust, kes olid kaheksasse gruppi jaotatud, hobused elasid tallides ning neid testiti nelja erineva põrandale laotatud allapanu tasemega, mis baseerusid Sveitsi loomade heaolu nõutetel. Sveitsi seadus näeb ette, et hobustele pakutav miinimum boksi põranda suurus peaks olema vastavuses hobuse suurusega. Näiteks peab tallides olema 170cm kõrgustele hobustele tagatud 7.5 m² puhkamise pind.
Rufeneri uurimuse tingimustel testiti miinimum aluskatte nõuete protsente:
1. 150% aluskatet hobuse kohta
2. 100% aluskatet hobuse kohta (miinimum 10cm)
3. 50% aluskatet hobuse kohta
4. Kummimatid ilma õlekõrte või saepuruta.
Kõige rohkem mõjutasid hobuste hulgas lamamisharjumusi (lamamise sagedus ja lamamise ajaline pikkus) suurim kogus – 150% - aluskatet, ütles Rufener. Nad leidsid, et kui arvestada allapanu mahtu , siis võrreldes kõrgema staatusega hobustega, veetsid madalama staatusega hobused rohkem aega lamades kohtades, kus oli vähem saepuru või olnud seda üldse. Kui tegemist oli olukorraga kus kattematerjali oli 150%, siis ei nõudnud kõrgema staatusega hobused madalama staatusega hobustel nii tihti kohti vabastada, kui võrreldi aluskatte hulka 100% ja 50% puhul.
Uuringust segus, et ilma aluskatteta lamavad hobused väga harva maas. Mugava aluskatte tagamine on seetõttu hädavajalik hobuste heaolu nimel. Rufener lisas: „Meie uurimus näitas, et hobused eelistavad lamada maas koheval aluskattel ning kõvad kummimatid ei ole neile piisavaks toetavaks aluskatteks. Seadusega kehtestatud miinimum aluskatte nõuded paistavad olevad Sveitsis piisavad, aga individuaalselt on erinevused suured“, lisas ta. Lisades sotsiaalsed parameetrid meie uurimusse, tuli välja, et optimaliseerides aluskatte alasid rohkema allapanuga, aitab see ka parandada madalama staatusega hobuste heaolu“.

NB! Tõlke kasutamine ilma viitamata pole lubatud! 

Kasutatud kirjandus: http://www.thehorse.com/articles/36730/does-your-horse-need-rest-give-him-more-bedded-space

This entry was posted in . Bookmark the permalink.